Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för biomaterialvetenskap

Del av Institutionen för kliniska vetenskaper vid Sahlgrenska akademin

Avd för biomaterialvetenskap
Box 412
405 30 Göteborg
Leveransadress: Arvid Wallgrens backe 20
Besöksadress: Arvid Wallgrens backe 20, 413 46 Göteborg


Om enheten

Senaste publikationer

A Case Report on Gardner Syndrome With Dental Implant Treatment and a Long-Term Follow-Up.
Cecilia Larsson Wexell, Sibel Bergenblock, Anikó Kovács
Journal of oral and maxillofacial surgery : official journal of the American Association of Oral and Maxillofacial Surgeons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Aseptic Ligatures Induce Marginal Peri-Implant Bone Loss-An 8-Week Trial in Rabbits.
David Reinedahl, Silvia Galli, Tomas Albrektsson, Pentti Tengvall, Carina B. Johansson et al.
Journal of clinical medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bone loss around oral and orthopedic implants: An immunologically based condition
Tomas Albrektsson, W. Becker, P. Coli, Torsten Jemt, Johan Mölne et al.
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Subcrestal placement of dental implants with an internal conical connection of 0.5 mm versus 1.5 mm: Three-year after loading results of a multicentre within-person randomised controlled trial
S. Salina, F. Gualini, F. Rigotti, C. Mazzarini, D. Longhin et al.
European Journal of Oral Implantology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The blood compatibility challenge. Part 2: Protein adsorption phenomena governing blood reactivity
John L. Brash, Thomas A. Horbett, Robert A. Latour, Pentti Tengvall
Acta Biomaterialia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Barrier membranes: More than the barrier effect?
Omar Omar, Ibrahim Elgali, Christer Dahlin, Peter Thomsen
Journal of Clinical Periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 29 av 29

Namn Titel Telefon E-post
Ruscsák, Krisztina Doktorand krisztina.ruscsak@biomaterials.gu.se
Ben Amara, Heithem Eu-doktorand (marie curiestip) heithem.ben.amara@gu.se
Wang, Xiaoqin Postdoktor xiaoqin.wang@biomaterials.gu.se
Friberg, Bertil Oavlönad docent bertil.friberg@vgregion.se
Werthén, Maria Oavlönad docent maria.werthen@molnlycke.com
Rydén, Louise Forskarstuderande louise.ryden@biomaterials.gu.se
Karazisis, Dimitrios Forskarstuderande dimitrios.karazisis@biomaterials.gu.se
Karlsson, Camilla Oavlönad docent camilla.karlsson@biomaterials.gu.se
Sayardoust, Shariel Forskarstuderande shariel.sayardoust@biomaterials.gu.se
Johansson, Martin Forskarstuderande martin.johansson@biomaterials.gu.se
Larsson Wexell, Cecilia Oavlönad docent cecilia.wexell@biomaterials.gu.se
Berglund, Malin Doktorand malin.berglund@vgregion.se
Gerner, Erik Forskarstuderande erik.gerner@molnlycke.com
Cardemil, Carina Forskare carina.cardemil@biomaterials.gu.se
Tengvall, Pentti Seniorforskare 031-786 2745 pentti.tengvall@gu.se
Palmquist, Anders Forskare 031-786 2755 anders.palmquist@biomaterials.gu.se
Omar, Omar Forskare 031-786 2755 omar.omar@biomaterials.gu.se
Elgali, Ibrahim Forskare 031-786 2898 ibrahim.elgali@gu.se
Ali Shah, Furqan Forskare 031-786 2898 furqan.ali.shah@biomaterials.gu.se
Albrektsson, Tomas Professor emeritus 031-786 2945 tomas.albrektsson@biomaterials.gu.se
Trobos, Margarita Forskare 031-786 2963 margarita.trobos@biomaterials.gu.se
Thomsen, Peter Professor 031-786 2964 peter.thomsen@biomaterials.gu.se
Dahlin, Christer Professor, adjungerad 031-786 2969 christer.dahlin@biomaterials.gu.se
Johansson Loo, Anna Forskn koordinator, Laboratorieassistentexamen med inriktning: Biokemi - medicinsk kemi (90p) 031-786 2977 anna.johansson@biomaterials.gu.se
Hoffman, Maria Forskningslaborant 031-786 2981 maria.hoffman@biomaterials.gu.se
Emanuelsson, Lena Forskningslaborant 031-786 2982 lena.emanuelsson@biomaterials.gu.se
Norlindh, Birgitta Forskningslaborant 031-786 2982 birgitta.norlindh@biomaterials.gu.se
Turri, Alberto Forskarstuderande 031-786 6441 alberto.turri@odontologi.gu.se
Engqvist, Håkan Professor, gäst 018-471 7130 hakan.engqvist@angstrom.uu.se

Visar 1 - 29 av 29

Visar 81 - 90 av 800

2018

Orthodontic treatment simultaneous to or after periodontal cause-related treatment in periodontitis susceptible patients. Part I: Clinical outcome. A randomized clinical trial
E. Zasciurinskiene, N. Baseviciene, R. Lindsten, Christer Slotte, H. Jansson et al.
Journal of Clinical Periodontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tissue response to five commercially available peritoneal adhesion barriers-A systematic histological evaluation
V. H. Schmitt, A. Mamilos, C. Schmitt, C. N. E. Neitzer-Planck, T. K. Rajab et al.
Journal of Biomedical Materials Research Part B-Applied Biomaterials, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2017

Gene expression in peri-implant crevicular fluid of smokers and nonsmokers. 1. The early phase of osseointegration
Shariel Sayardoust, Omar Omar, Peter Thomsen
Clinical Implant Dentistry and Related Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inflammatory cell response to ultra-thin amorphous and crystalline hydroxyapatite surfaces.
Louise Rydén, Omar Omar, Anna Johansson, Ryo Jimbo, Anders Palmquist et al.
Journal of materials science. Materials in medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 800

Sidansvarig: Maria Hoffman|Sidan uppdaterades: 2013-09-05
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?